Skip to content

Zdrowie Trzeciego Świata: Zakładnik na bogactwo pierwszego świata

2 lata ago

620 words

Jaki byłby stan Twojego zdrowia, gdybyś musiał żyć za mniej niż $ dziennie. Théodore MacDonald nie zadaje tego pytania bezpośrednio, a jednak prześladuje jego książkę, która dokumentuje jak 1,9 miliarda ludzi codziennie zajmuje się tym problemem. Dobrze napisane relacje MacDonalda o losie zbyt wielu ludzi budzą oburzenie, tak jak powinno, w każdym sumiennym lekarzu. Jego celem, jak każdy wiarygodny raport kliniczny, jest rozsądne zaangażowanie, a nie wyładowanie emocji. Książka czyta się jak kartkę nocną, z dokładnymi szczegółami dotyczącymi stanu pacjenta, co prowadzi do wyraźnego poczucia przyczyny i skutku. Z wyjątkiem rozpraszającego używania wielu wewnętrznych skrótów (zmora wielu wykresów medycznych), umożliwia to dobrą lekturę.
Za główną skargę, książka oferuje listę aktualnych powszechnych problemów zdrowotnych, w tym ciężkiego niedożywienia, malarii, AIDS, chorób związanych z paleniem tytoniu i gruźlicy – wszystkie one można leczyć lub zapobiegać, ale poza kontrolą. Przegląd systemów MacDonald lokalizuje nidus tych problemów zdrowotnych w międzynarodowym systemie gospodarczym, w szczególności przewlekły dług, który kraje rozwijające się zawdzięczają rozwiniętym narodom. Pewne problemy zdrowotne pojawiły się po II wojnie światowej, w wyniku niefortunnych dobrych intencji bogatych narodów wobec mniej szczęśliwych narodów. Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zostały stworzone, aby pożyczać pieniądze biednym narodom, aby pomóc w budowie tam, rolnictwa, produkcji drzewnej i wydobycia. MFW zabezpieczył gotówkę na pożyczkę, sprzedając papier na światowych rynkach finansowych.
Międzynarodowi bankierzy oczekują zwrotu z inwestycji, ale pożyczanie pieniędzy tym, którzy są zbyt biedni, aby spłacić odsetki, okazuje się być finansowym non sequitur. Nowy dług ułożony na starym długu nie jest użyteczny. Aby zająć się tą sprzecznością w logice, Bank Światowy wraz z MFW wkroczył z postanowieniami zmiany – licencją na zrobienie tego, co naród kredytobiorcy uważano za niezdolnego do wykonania: zarządzanie państwem z zyskiem . Następnie, jak szeryf w sprawie wykluczenia sprzedaż, te organizacje finansowe oczyściły majątek zaległego narodu – jego zasoby naturalne – oraz istniejące fundusze na opiekę zdrowotną i systemy edukacyjne. Wszystkie te trudności zostały zaostrzone poprzez otwarcie narodu pożyczkobiorcy na wykorzystywanie przez międzynarodowe korporacje – co nazywałoby się wolnym handlem na subsydiowanych rynkach Pierwszego Świata.
Dla większości z nas, lekarzy, ten rodzaj pożyczania pieniędzy może wydawać się kość-suchą rutyną biznesową, prowadząc nas do pytania: Co to ma wspólnego ze sposobem, w jaki uprawiam medycynę. Chociaż MacDonald nie prowadzi do domu jak Ta sytuacja w krajach rozwijających się wpływa bezpośrednio na lekarzy w krajach rozwiniętych, a moment wyzwanie dla naszej wrażliwości zawodowej łączy. Przypomnij sobie, jeśli chcesz, liczbę lekarzy i pielęgniarek z krajów rozwijających się, którzy pracują w ramach twojej praktyki. Następnie rozważ tę liczbę w odniesieniu do liczby lokalnych lekarzy, którzy wyemigrowali z twojego obszaru, aby praktykować w krajach rozwijających się. Co mówi ten wskaźnik. Czy słyszę, jak wyjaśniłeś, jak zrobiłby to MacDonald, jak sens ekonomiczny dla twojego lokalnego szpitala jest importowanie pielęgniarek i lekarzy, chociaż pośrednio, skoro płacisz im lepszą pensję niż ludzie chorzy w ich własnych krajach mogą sobie pozwolić na płacenie. Jeśli tak, popierasz ideę naszego świata jako otwartego rynku, który należy do tych, którzy mogą zapłacić.
MacDonald opisuje tę sytuację jako plagę zinstytucjonalizowanej chciwości, wykorzystując historie przypadków takich krajów, jak Brazylia i Meksyk, które zostały doprowadzone do skraju bankructwa
[patrz też: medycyna kliniczna definicja, rtg zeba, witamina d3 badanie cena ]
[przypisy: półpasiec objawy u dorosłych, cordis poznan, duphaston ulotka ]

0 thoughts on “Zdrowie Trzeciego Świata: Zakładnik na bogactwo pierwszego świata”