Skip to content

Zdrowa konkurencja: Co powstrzymuje opiekę zdrowotną i jak ją uwolnić

2 lata ago

535 words

Bez reformy amerykański system opieki zdrowotnej uderzy w przysłowiową ceglaną ścianę w niezbyt odległej przyszłości. Koszty opieki zdrowotnej i składki ubezpieczeniowe szybko rosną, przez co konsumenci ubezpieczeni i nieubezpieczeni jeszcze gorzej. Po tym, jak nie chcą dotknąć reformy systemu opieki zdrowotnej przy pomocy słupka o długości 10 stóp w erze po zakończeniu okresu Clintona, politycy ponownie stają wobec konieczności rozpaczliwej zmiany. Kierunek tej zmiany jest jednak niezmienny. Czy rozwiązanie leży na rynkach prywatnych, większym zaangażowaniu rządu, czy może w połączeniu. Zdrowa konkurencja stanowi ważny i aktualny wkład w tę debatę. Autorzy z pasją argumentują, że rynki są najlepszym dostępnym narzędziem do reformowania systemu opieki zdrowotnej. Ogólnie ich filozofia polega na tym, że reformy powinny zwiększać liczbę decyzji podejmowanych przez pacjentów i zmniejszać liczbę decyzji podejmowanych przez urzędników państwowych. Brzmi to w zasadzie dobrze, ale czy jego zastosowanie prowadzi do dobrej polityki publicznej w opiece zdrowotnej.
Ustawodawstwo federalne uchwalone w 2003 r. Pozwala oszczędzać na przyszłe wydatki medyczne na fiskalne rachunki oszczędnościowe, jeśli są one objęte ubezpieczeniami o wysokim odliczeniu. Istnieje nadzieja, że kiedy pacjenci będą ponosić więcej kosztów i obowiązków związanych z opieką (przynajmniej do czasu wykupienia ubezpieczenia), zredukują nieekonomiczne wydatki, takie jak niepotrzebne podróże do izby przyjęć. Obawiam się, że zniechęci to również do wydatków na opiekę prewencyjną i niewiele zrobi, aby zniechęcić do wydawania dużych przedmiotów na bilety. Jury nadal nie działa.
Cannon i Tanner uważają, że prawodawstwo z 2003 r. Nie jest wystarczająco daleko idące i argumentują oni za zniesieniem wymogu ubezpieczenia udziału w rachunkach oszczędnościowych, ponieważ jest to słuszne. Rząd nie ma żadnego biznesu, który mówi konsumentom, czy powinni kupić ubezpieczenie zdrowotne.
Dlaczego rząd nie powinien zachęcać do zakupu katastroficznego ubezpieczenia zdrowotnego. Opieka medyczna różni się od innych towarów i usług ze względu na nieodłączną niepewność, kto jej potrzebuje. Chociaż większość osób wyda stosunkowo niewiele na opiekę medyczną, kilka osób spotka się z katastrofalnymi rachunkami. Ubezpieczenie to dobra rzecz, ponieważ zapewnia ochronę przed tym ryzykiem. Co więcej, zbyt mało osób kupuje ubezpieczenie zdrowotne na rynkach prywatnych z powodu niedoskonałości rynku zwanej selekcja negatywna.
Aby maksymalnie ułatwić pacjentom reformę systemu opieki zdrowotnej, należy wykorzystać moc konkurencyjnych rynków. Kiedy rynki działają dobrze, to konkurencja zapewnia sprzedawcom zachętę do tworzenia najlepszego zestawu produktów i sprzedaży tych produktów po najniższych możliwych cenach. Rzeczywistość jest jednak taka, że rynki opieki zdrowotnej mogą nie działać dobrze bez interwencji rządu. Co najmniej rząd musi przejąć inicjatywę w zakresie oceny jakości i wyników opieki zdrowotnej, tak aby dobrze poinformowani pacjenci mogli nagradzać lekarzy i szpitale, którzy zapewniają najlepszą jakość opieki medycznej. Celem jest znalezienie właściwej kombinacji wsparcia rządowego dla rynków konkurencyjnych.
Deborah Haas-Wilson, Ph.D.
Smith College, Northampton, MA 01106
[email protected] edu
Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[patrz też: zarodniki grzybów sklep, opinie znany lekarz, cordis poznań cennik ]
[hasła pokrewne: unikol zabrze, wamed zgierz, cms wawelska ]

0 thoughts on “Zdrowa konkurencja: Co powstrzymuje opiekę zdrowotną i jak ją uwolnić”